Leki

Nie ma cudownego leku na wszystko - a szkoda! Szczególnie trudno dobrać lek dla osób mających prolemy zdrowotne na tle nerwowym.

Dzieje się tak dlatego, gdyż psychika, mózg, działają u każdego inaczej i trudno jest przewidzieć ich reakcję. Stąd trudności w dobraniu odpowiedniego leku jak i jego dawki (ta sama może zwalić z nóg jednego pacjenta, dla innego nie będzie w ogóle odczuwalna).

Dla chorego, szczególnie na depresję czy nerwicę, żmune i długie poszukiwanie leku to prawdziwa męka. Dobrze, jeśli uda się go znaleźć za pierwszym ,góra za drugim razem. W przeciwnym wypadku chory traci coraz bardziej zaufanie do otoczenia i nadzieję na odzyskanie sprawności. Czasem zły lek (lub jego dawka) może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego bardzo ważne jest, by trafić na dobrego lekarza i dokładnie mu o swoich dolegliwościach (o sobie) opowiedzieć.

Ważne, by powiedzieć też o reakcji na leki, podjęte leczenie innych chorób lub już zakończone, o istnieniu alergii itp. Istotne także będą informacje o stylu życia (aktywny czy spokojnym charakter - bo czy nalezy uspokoić czy pobudzić osobę wybuchową?), rodzaju wykonywanej pracy, zmianach jakie zauważyliśmy w swoim zachowaniu czy reakcjach itd. Szczera i spokojna rozmowa jest pierwszym krokiem ku właściwej diagnozie i doborze leku.

Nigdy nie można brać żadnego leku na własną rękę!!!!! Jak już wspomniano wyżej, kazdy organizm jest inny i inaczej może na lek zareagować. Nawet na lek ziołowy! Dlatego gdy mamy probleny ze zdrowiem warto zasięgnąć porady dobrego lekarza. Pytać o wszystko co dotyczy naszego stanu zdrowia, zapisanego leku i przewidywanych efektów leczenia.

Skutki uboczne ma każdy lek! Także ziołowy. Niektóre z nich mogą być odczuwalne z niewielkim nasileniem, inne nie pojawią się wcale, inne jeszcze po kilku miesiącach czy nawet latach leczenia. Mogą być też nieodczuwalne dla pacjenta, ale są, zmieniają np. obraz krwi. Do niektórych efektw ubocznych organizm może się "przyzwyczaić" i zazwyczaj po tygodniu stosowania, nie odczuwa się negatywnych skutków leku. Jeśli tak się nie dzieje, trzeba zgłosić problem lekarzowi i zdecydować o ewentualnej zmianie lekarstwa.

Leki kojące nasze nerwy nie działają od razu. Jeśli mamy je zażywać przez dłuższy okres czasu poprawę zaczniemy odczuwać po kilku tygodniach. Trzeba być na to przygotowanym. Zazwyczaj jest tak, że pierwszy tydzień leczenia to walka z efektami ubocznymi i wyczekiwanie co będzie dalej. Kolejne tygodnie to poprawa samopoczucia.

Oczywiście, są leki, które działają od razu, po połknięciu (do godziny od chwili zażycia). Większość z nich to te, które nie wymagają stałego przyjmowania. Oznacza to, że możemy je wziąć "w razie potrzeby", choć także możemy zażywać stale. Większość leków, które ogólnie nazywa sie uspokająjącymi czy "na nerwy" działa długofalowo i nie można nagle przestać ich zażywać! Trzeba też bardzo uważać na inne lekarstwa zapisywane przez lekarza lub kupowane bez recepty. Wiele z nich wchodzi z nimi w konflikt, nawet z paracetamolem.

Fotos pochodzi z publicznych domen, http://pl.wikipedia.org