Koloroterapia


Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwne, ale jednak w praktyce się sprawdza: kolory mają wpływ na nasze samopoczucie. To co na siebie zakładamy, czym się otaczamy ma wpływ na nasz nastrój. Wiedzę o kolorach wykorzystują projektanci wnętrz i ubiorów.

Dowiodła tego praktyka i nauka, że kolory mają wpływ na nasze zdrowie i koncentrację, dlatego może warto spróbować na własnej skórze jak to działa.

Malując ściany na odpowiednie kolory możemy zapewnić sobie warunki do pracy lub odpoczynku. Ubierając się w kolorowe ciuszki sygnalizujemy otoczeniu swoje emocje, nastrój, charakter. Podobno kolor, który jest naszym ulubionym mówi o cechach naszego charakteru lub ich braku (otaczając się nim dodajemy sobie, np. odwagi).

Znaczenie i wpływ kolorów:

Żółty - kolor słońca i optymizmu, pobudza do działania, nie drażni, oznacza panowanie nad emocjami (symbol intelektu i mądrości)

Czerwony - jego nadmiar powoduje rozdrażnienie, wprowadza radość, pobudzenie, oznacza energię, aktywność, pobudza krążenie krwi (także agresję i odwagę)

Zielony - odpręża, wycisza, uwalnia od stresów, przywraca równowagę, likwiduje napięcia i bóle (jasny - wzmaga koncentrację albo lenistwo)

Niebieski - spokój, ochłodzenie, silnie uspokaja, wzmacnia koncentrację, a nawet wpływa na apetyt, zapewnia spokojny, głęboki sen

Biały - to równowaga, harmonia, przestrzeń, pobudza do działania, ale dla samotnych może pogłębiać poczucie samotności i pustki

Indygo - działa pozytywnie na zaburzenia nerwowe, wycisza wewnętrznie

Fiolet - regeneruje orgaznim, inspiruje, wspomaga wysiłek umysłowy, usuwa zmęczenie i bezsenność, ale też pogłębia uczucie pustki i samotności

Pomarańczowy - pobudza do radości, uwalnia napięcia, wywołuje kreatywność, zbliża

Różowy - zapewnia bezpieczeństwo, spokój, relaks

Brązowy - oznacza odizolowanie się od świata i rzeczywistości, daje poczucie bezpieczeństwa, dla osób o niskim poczuciu własnej wartości może je pogłębiać

Koloroterapię znano już w krajch starożytnych (Egipt, Chiny). Jest gałezią tzw. medycyny niekonwencjonalnej(chromoterapia).