Wsiądź na rower!

Jazda rowerem to najbardziej popularna forma relaksu lubiana przez dzieci jak i młodzież. Równieżcoraz więcej starszych przekonuje się do jazdy na dwóch kółkach.

Dzieci bardzo chętnie wsiadają na rower. I to bardzo dobrze, bo to idealny sposób na przyjemne i pożyteczne spędzanie czasu. To także pomoc dla rozwijających się mięśni i kości.

Jazda rowerem ma wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną, to wspaniały sposób na odstresowanie, jak i rozładowanie wszelkich napięć fizycznych i psychicznych. Poza tym wpływa na:
zwiększenie pojemności płuc, dotlenienie
poprawę krążenia
smukłość sylwetki
spalanie kalorii
kondycję stawów i mięśni
koordynację ruchową i utrzymanie równowagi

Kto nie powinien siadać na rower?
osoby ze znacznymi zwyrodnieniami kręgosłupa i stawów
z dużą wadą wzroku
z wyraźnym przeciwwskazaniem i ograniczeniem sprawności i wysiłku
przechodzący infekcje

Po jakich chorobach jazda rowerem może być rehabilitacją lub terapią?
Oczywiście przy nerwicach i depresji, a także po zawałach i wylewach, przy wysokim ciśnieniu, bólach kręgosłupa (np. po urazach).

Oczywiście po przejściu choroby, lub w czasie jej trwania wysiłek musi być odpowiedni do stanu i możliwości chorego. Dlatego należy skonsultować się z lekarzem, jeśli mamy jakiekolwiek pytania co do stanu naszej sprawności czy zdrowia.

Trzeba też pamiętać o tym, by stopniować wysiłek, zaczynać od krótkich przejażdżek i co kilka dni je wydłużać. Jeśli siadamy na rower po przerwie to pamiętajmy, że musimy się do niego na nowo przyzwyczaić. Stopniujmy wysiłek, bo w przeciwnym razie grożą nam zakwasy lub inne poważniejsze dolegliwości związane z nadmiernym wysiłkiem organizmu. Nie siadajmy na rower najedzeni. Nawet dobrze jest, gdy dzień wcześniej zastosuje się lekkostrawną dietę. Pamiętajmy o kasku i wygodnej odzieży.

Jedź bezpiecznie!
Gdy wyruszamy na ulicę przestrzegajmy zasad. Rower w starciu z każdym autem ma małe szanse na przetrwanie, rowerzysta tym bardziej. Najbezpieczniej jest jeździć po trasach rowerowych. Przy okazji mamy możliwość podziwiania przyrody i uroków okolicy.
Szerokiej drogi!